עברית   English 
 

 

 

 

 
  

מבצעים, הנחות ועוד...

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלח


דף הבית >> תערוכת "גבורה וניסים" חנוכיות"
 

תערוכת "גבורה וניסים"

"חנוכיות"

דבר התערוכה       היצירות       חנוכיות       לגלריית התערוכה       פורסם

 

דבר התערוכה

גבורה – פנים רבות לה...ואכן בתערוכה זו הגיוון רב  בחומר, בטכניקה וברעיון...
הרבה ניסים התאגדו לנו כאן..כל יצירה וסיפור ההתהוות שלה...כל יצירה החומר והרוח שלה...
מי בציור..מי בצילום...מי בטכניקות מעורבות...מי בהולוגרמה...מי בצבע...מי בטכסטיל...מי בברזל ובאבן...כל אחד בדרכו המיוחדת וברעיון משלו...
 
איזהו גיבור הכובש את ייצרו?...באופן מרגש כאן המצב הפוך על הפוך..האמנים שלנו שעסקו בגבורה ובניסים לאו דווקא כבשו את ייצרם.הם הלכו עם הרגשות...העוצמות ... ונתנו לכך ביטוי כל אחד בדרכו...כל אחד כאן עזר אומץ , עוז וגבורה וחולל עם החומר את הנס הפרטי שלו...
המילה נס מתארת התערבות של האלוהים בדרך הטבע...
בדרך כלל מתייחסים לנס כהתרחשות של מאורע שלפי המוכר לנו אינו יכול להתרחש כדרך הטבע, במיוחד מאורעות המהווים הצלה, כמו היחלצות מתאונה וכדומה. עם זאת, יש הרואים גם בפורענויות שעל פי דרך הטבע התרחשותן נראית בלתי מסתברת מעין "נס" במובן זה שהתרחשותן מעידה על התערבות על טבעית. המתמטיקאי ג'ון אדנזור ליטלווד תבע את חוק לילטלווד, שקובע שכל אדם צריך לצפות שיקרה לו נס בקצב של בערך פעם בחודש.
ביהדות הוגי דעות רבים, במיוחד מחוגי הקבלה והחסידות, טוענים שלמעשה כל קיומנו בעולם הוא נס ואיננו יכולים לחיות בלי שאלוהים יחיה אותנו. טענה דומה העלה הפילוסוף יובל שטייניץ בספרו "טיל לוגי מדעי לאלוהים ובחזרה", שם הוא ניסה להראות שמאז דחיית העקרונות האריסטוטליים בפיסיקה, לא ניתן להסביר שום שינוי, במרחב או בזמן, אלא על ידי ישות לא גשמית.
על מנת להבין את מהות הנסים, עלינו להגדיר את "הסדר הטבעי". אנשים רבים מבינים את "הסדר הטבעי" של הדברים כסיבה ומסובב, (כמו כוח כבידה או אלקטרו-מגנטיות), שאותם קבע אלוקים עם בריאת העולם. חוקים אלה פועלים באופן עקבי, אלא אם כן בוחר אלוקים לנקוט בצעד יוצא דופן, שנקרא "נס".
על פי היהדות, ראיית הדברים כסיבה ומסובב תופסת בצורה שגויה לחלוטין את האופן בו פועל העולם. למעשה, אלוקים בעצמו גורם להתהוות המציאות בכל שניה ושניה. אין לאף כוח אחר - לא לטבע, לא לכבידה ולא לפיסיקה - אין יכולת פעולה עצמאית. זוהי משמעותו של הפסוק המצוטט: "ה' הוא אלוקים; אין עוד מלבדו". (אלוקים מלשון 'א-ל' במשמעות 'כו כפי שכתב ר' אליהו דסלר)
עם אור עצום של מבחר חנוכיות מרשים נקבל השנה את חג האורים...אור של עשייה...אור של יצירה...אור של התחדשות ...אור של תערוכה חדשה בצפת...
 
עמוס עוז בספרו "סיפור על אהבה וחושך" התייחס לקורא הטוב ולקורא הרע...הקורא הרע עוסק במציצנות ביצירה..מהיכן כתב הסופר-אמן? מה אוטוביוגרפי ומה אינו...הקורא הטוב-הצופה הטוב... עוסק במה היצירה עושה לי..מזמינה אני אתכם לבוא וליהנות מאמנות משובחת של יוצרים ישראלים מובחרים ולראות מה עושות לכם היצירות..להיכן לוקח אתכם הרעיון...לכשתסיימו תוכלו ליהנות מקריאה של מספר מילים של כל אמן על יצירתו...מה יצר?למה?מהיכן?ובמה רוצה הוא לשתף אתכם..לאחר כל זאת מזמינה אני אתכם לגשת לספר התערוכה ולכתוב לאמנים ולפרויקט את ברכתכם, תחושתכם או כל דבר אחר שתחפצו...תודה שהגעתם.
חג שמח לכולם
 
רבות הן התודות על העשייה המבורכת אולם איני יכולה שלא להודות שאופן מיוחד למר עמוס לוטן,
מנהל עמותת התיירות, שהפך עבור רבים חלום זה למציאות.
 
 
רלי וסר
צפת 2007
 
 
 
[חזור למעלה]                     [הוספה למועדפים]                         [מפת האתר]

סטודיו הרמון-יה דיזיין - עיצוב אתרים

לייבסיטי - בניית אתרים