עברית   English 
 

 

 

 

 
  

מבצעים, הנחות ועוד...

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלח


דף הבית >> תערוכת "אדום"
 

תערוכת "אדום"

דבר התערוכה      יצירות      לגלריית התערוכה       פורסם

 

דבר התערוכה 

"...אדום..."
אדום הוא צבע החיים, החוזק והויטליות...
אדום הוא אחד מצבעי היסוד. אורכי גל ארוכים יותר של גלים מתוך הספקטרום נקראים אינפרא אדום, או תת-אדום. אדום הנוטה יותר לעבר הכתום וחסר כל מרכיב כחול נקרא שני.
אדום אשר חסר כל מרכיב צהוב ונוטה לעבר הסגול נקרא ארגמן.
בספקטרום האמנותי שלנו ניתן למצוא את גווני האדום עוברים כחוט השני דרך היצירות השונות...
אדום מסמל שמש ואת האלים המזוהים עם המלחמה. פסל אל הצבוע אדום - מציין את עוצמתו השימשית או העל טבעית...בתערוכה שלנו האדום מחובר לאדם ולאדמה. סיגל אבני עסקה בחיבור בין האדם לאדמה ולאדום בהיבט אידיאולוגי גשמי ורוחני גם יחד הכל לאורה של היהדות..המתחזק בקרינת האור המשתקף ממבע הפנים.
יעלה קולברג ביצירתה שדות אדומים מתחברת לעוצמת הדממה והטבע ...דרך חיבור צר ושקט..היא מובילה אותנו ליצירתה של  אושרית אייזן - האדום חזק, חודר ולעיתים אפילו צועק -צועק בקול הדממה. נוכחות שלא ניתן להתעלם ממנה..ב"חשיפה" הורדו כל המסכות...
בין שתי יצירות אלה נמצאת את יצירתה של אתי קציר הצבועה בגווני האפור-לבן ורק שמלתה מדגישה את עוצמת כיסוי החיצוניות את פני הרבדים העמוקים...
ברוב התרבויות הצבע האדום מייצג את העיקרון הזכרי אצלנו יפה יגר בתרנגולים מופלאים כסמל הגבר, ממחישה את השורשיות ואת סמל הסינים הרואים באדום צבע בר-המזל מכולם-לגביהם הוא מייצג את השמש ואת עוף החול שהוא סמל אוניברסלי להתחדשות ואלמוות...
שמעון המאירי  מייצג את האמירה הגברית באופן המייחד אותו ושופך אור על משמעות האור האדום בו הוא משתמש ואותו הוא מביע כחומר וכרעיון...
בהולוגרמה גלומות אפשרויות צפיה אין סופיות..כך גם באדום...תקווה-אהבה-ורד-אדום-שבר-רסיס-תקווה...הכל שאלה של נקודת מבט...
אדום הוא צבע ממריץ ורב עוצמה , זאת ניתן לראות ביצירות העוצמתיות- גם אלו שהאדום רק נגע בהן בעדנה. ללא ספק אביטל יוגב מהווה ייצוג נשי המבטא שיר הלל לחיים ולכוח היצירה שבהם. בשתי יצירות כה שונות יחד עם זאת עובר האדום מהלל לגוף עם חיוך לפאר התחרה והלבוש.
האדום מקושר לאהבה...ילדים אוהבים אדום ונמשכים אליו מכיוון שהוא צבע ארצי ונמשך לאדמה.עד הבגרות, הילד קובע את שורשיו באדמה, ואדום הוא צבע המסייע בזה.ביצירתה אריאלה מנור מחברת בין אלמנטים אלה באופן טבעי...אבן אדומה...אהבת אם...החיבור המיוחד לאהבה ולאדמה.   
פיסלה של פאני שהם מוביל אותנו ישירות לאגדה הצורית על גילוי הארגמן לפני עידן ועידנים הייתה בת הים טירוס צועדת על שפת הים עם הרקולס אהוב ליבה.
 לפתע פיצח כלבה של טירוס קונכייה קטנה בשיניו, וכהרף עין נצטבע פיו בצבע אדום לוהט. אמרה טירוס להרקולס כי אם לא יכין לה שמלה צבועה בצבע זה היא לא תוסיף לראות את פניו.
אסף הרקולס קונכיות רבות והכין לטירוס את בגד המלכות הארגמני, שהיה גם לצבען של גלימות המלכים במשך דורות רבים.ללא ספק פריצת דרך וניצחון גם יחד.

במסורת היהודית משמעות אדירה ללבוש אדום... בגדי הכוהנים בבית המקדש היו צבועים בצבע השני   שהופק מתולעת השני העונה לשם זה.
לפי ספר הזוהר ארגמן הם ראשי תיבות של המלאכים: אוריאל, רפאל, גבריאל, מיכאל ונוריאל.
הטונים העשירים ה"אדמתיים" ביצירתה של לודמילה פייגן מעלים מחשבה על הצבע ומצב הרוח של עידן קודם, לפני שצבעיים כימיים נכנסו לשימוש...במקום שיראה משעמם ו"בוצי" האדום עשיר, עז ומעגן.
ביצירתה קלפי הטארות אסיה כץ משתמשת בקלפים ובאדום משולבים כאזהרה...כמעצור...ככוח...אדום מושך את תשומת ליבם של האנשים .הוא צבעו של הדם...
אלה שיר מחברת אותנו ליחד בארבע יצירות המאחדות אדום בגוון ובמשמעות ופורטות אותו לחלקים בו זמנית.
יצירה עם הומור ושנינות מעניקה לנו הצצה למחשבתה של נילי מי-טל, השתקפות הטוב מול הרע-הבריא מול זה שאינו האדום של חינו מול האדום שאינו...התבוננות פנימית עם אנקדוטה קסומה.
אף שתרבויות משייכות ערכים ואסוציאציות שונים לצבעים מסוימים, בעיני רבים מסמל האדום את כוח חיים , וכשמשתמשים בו משולב בזהב, כמו ביצירה "החיבור המושלם" הוא מציין הדר ומלכותיות של חיים גשמיים.
האמינו שהצבע האדום חזק יותר בסתיו ואחר הצהריים..ואכן אנו בסתיו...מעט אחרי אחר הצהריים..והאדום שלנו הוא חזק...
בסרטו שלושת הצבעים עוסק קז'ישטוף קישלובסקי בצבע האדום בהקשר של אחווה...בהתבוננות סביב יכולים אנו להבין איך הגיע לתחושה זו...
 
ותודה ענקית מיוחדת למוניקה אבי, שכתבה והלחינה לנו שיר מיוחד בנושא "אדום"...
  
רלי וסר 
צפת 2007

 

[חזור למעלה]                     [הוספה למועדפים]                         [מפת האתר]

סטודיו הרמון-יה דיזיין - עיצוב אתרים

לייבסיטי - בניית אתרים